Kaldewei Classic Duo 107 170 x 75 cm 290730000001
Brand: Kaldewei
Price: €519,84
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 8a8da734-9f18-4de8-a18a-bfdfe99e0e29
Description
Series: Kaldewei Ambiente Classic
Length x Width: 170 x 75 cm
Capacity: 122 Litre
Length: 170 cm
Width: 75 cm
Height: 43 cm
Shapes: Rectangular, Angular
Material: Steel Enamel
Coatings: Without Self-Cleaning Effect, Antislip
Finish: Glossy
Colour: Alpine White
For: 2 People
Designer: Sottsass Associati
Weight: 48 kg
Specifications
| Product Types | Double Ended Bath, Rectangular Bath, Built in Bath |
|---|---|
| Series | Kaldewei Ambiente Classic |
| Length x Width | 170 x 75 cm |
| Capacity | 122 Litre |
| Length | 170 cm |
| Width | 75 cm |
| Height | 43 cm |
| Shapes | Rectangular, Angular |
| Material | Steel Enamel |
| Coatings | Without Self-Cleaning Effect, Antislip |
| Finish | Glossy |
| Colour | Alpine White |
| For | 2 People |
| Designer | Sottsass Associati |
| Weight | 48 kg |
Reviews
Exactly what I needed. Very happy with this.
Amazing 👌
Quality is really good... can't complain about anything really.
Thanks for getting it here so quick
Fast delivery, product is solid
Fantastic, ordering more!
Very happy with this purchase
Really good value for the price
Great value for money
Does the job perfectly... will be ordering more
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.