Intex Metal Frame Junior 300 x 200 x 75 cm blue (28275FS)
Brand: Intex
Price: €129,96
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: fa6d07fe-0468-4bfa-b2e9-516092dcc297
Description
Series: Intex Metal Frame Junior
Pool Colour: Blue
Width: 200 cm
Length: 300 cm
Total Height: 75 cm
Fläche (m²): 6 m²
Fill Height: 60 cm
Capacity: 3,800 Litre
Weight: 23.8 kg
Filter Systems: Cartridge Filter, Pump
Filter Capacity: 1 m³/h
Basin Shape: Rectangular
Installation Type: Freestanding
Winterizing: Not Recommended
Please Note: Please observe allotment ordinances, if applicable
Specifications
| Product Types | Frame Pool, Above Ground Pool |
|---|---|
| Series | Intex Metal Frame Junior |
| Pool Colour | Blue |
| Width | 200 cm |
| Length | 300 cm |
| Total Height | 75 cm |
| Fläche (m²) | 6 m² |
| Fill Height | 60 cm |
| Capacity | 3,800 Litre |
| Weight | 23.8 kg |
| Filter Systems | Cartridge Filter, Pump |
| Filter Capacity | 1 m³/h |
| Basin Shape | Rectangular |
| Installation Type | Freestanding |
| Winterizing | Not Recommended |
| Please Note | Please observe allotment ordinances, if applicable |
Reviews
Works great, super happy!
cant fault it tbh
Arrived well packaged, very pleased
Arrived well packaged, very pleased
Amazing value!
Solid product, arrived quickly
Very pleased with this
Works great, super happy!
Does the job
Seriously good value
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.