Intex Frame 220 x 150 x 60 cm Rectangular Metal Frame Pool 7' x 5' x 24" (28270NP)
Brand: Intex
Price: €43,48
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 07833fc1-2d4f-476b-a066-1575ae735094
Description
Series: Intex Frame
Pool Liner Colour: Blue
Width: 150 cm
Length: 220 cm
Total Height: 60 cm
Fläche (m²): 3.3 m²
Fill Height: 45 cm
Length (ft): 7 ft
Capacity: 1,662 Litre
Weight: 15.4 kg
Filter System: No Filter
Pool Material: Plastic
Material Properties: Coated, Galvanised, Galvanized, Laminated
Basin Shape: Rectangular
Installation Type: Freestanding
Winterizing: Not Recommended
Please Note: Please observe allotment ordinances, if applicable
Features: Drain Valve
Included in Delivery: Accessories Not Included
Specifications
| Product Types | Above Ground Pool, Frame Pool |
|---|---|
| Series | Intex Frame |
| Pool Liner Colour | Blue |
| Width | 150 cm |
| Length | 220 cm |
| Total Height | 60 cm |
| Fläche (m²) | 3.3 m² |
| Fill Height | 45 cm |
| Length (ft) | 7 ft |
| Capacity | 1,662 Litre |
| Weight | 15.4 kg |
| Filter System | No Filter |
| Pool Material | Plastic |
| Material Properties | Coated, Galvanised, Galvanized, Laminated |
| Basin Shape | Rectangular |
| Installation Type | Freestanding |
| Winterizing | Not Recommended |
| Please Note | Please observe allotment ordinances, if applicable |
| Features | Drain Valve |
| Included in Delivery | Accessories Not Included |
Reviews
Really happy with this
Top quality stuff, will order again
100% would recommend
100% would recommend
Ordering more for friends
Really happy with the purchase. Shipping was quick too.
Arrived safe and sound, very pleased
Really happy with the purchase. Shipping was quick too.
Top quality stuff, will order again
Amazing value!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.